Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2009

Ολυμπιακός Κίρρας - Αναγέννηση Βουνιχώρας | 1-2

Στο τελευταίο φιλικό της χρονιάς, πριν τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις, η Αναγέννηση αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό Κίρρας, εκτός έδρας σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Η Αναγέννηση για άλλη μια φορά παρατάχθηκε με πάρα πολλές βασικές απουσίες και με μόλις 11 παίκτες. Παρ'όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο είχε την συντριπτική κατοχή μπάλας και απείλησε πολλές φορές την εστία του Ολυμπιακού. Ο δυνατός αέρας ήταν σύμμαχος στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός με δυσκολία πέρναγε την σέντρα. Στα μέσα του ... πρώτου ημιχρόνου ο Μαμαρέλης έκανε το 1-0 μετά από πολύ ωραία ομαδική ενέργεια που ξεκίνησε από την άμυνα της Βουνιχώρας και με διαδοχικές πάσες. Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον δυνατό αέρα κόντρα η ομάδα κλείστικε στην εστία της και με δυσκολία έδιωχνε την μπάλα. Το ασφικτικό πρέσσινγκ του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε γκολ μετά από σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ενώ η μπάλα άλλαξε πορεία, βρίσκοντας αμυντικό της Αναγέννησης. Η Αναγέννηση όμως αντέδρασε σχεδόν αμέσως και με υποδειγματική αντεπίθεση πήρε ξανά κεφάλι στο σκόρ, ύστερα από τρομερό σούτ στην γωνία από τον Γκιούλο. Τα εναπομείναντα λεπτά η Αναγέννηση αρκέστηκε στο να κρατήσει το σκόρ. Ο Βασιλόπουλος έκανε για άλλη μια φορά εκπληκτικές αποκρούσεις αλλά σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός δεν είχε την κλασσική φάση και η Αναγέννηση κράτησε μάλλον εύκολα το 2-1. Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα κόντρα σε ομάδα Α' τοπικού που πρωταγωνιστεί.

Η εντεκάδα και οι αλλαγές

1. Θύμιος Βασιλόπουλος
2. Παναγίωτης Πλατσούρας (50' Σάββας Καϊμάρας)